Blog
Jak rozliczać podatki prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą?
Decydując się na założenie własnej działalności gospodarczej, trzeba wskazać odpowiednią formę opodatkowania. Dokonuje się tego już przy rejestracji na druku CEIDG-1 (wniosek o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej). Wybór oczywiście należy do przedsiębiorcy, chociaż bardzo ważne jest przy tym uwzględnienie zarówno rodzaju wykonywanej działalności, jak i oszacowanie korzyści ekonomicznych. Przy ewentualnych wątpliwościach, zdecydowanie warto skorzystać z doradztwa doświadczonego biura księgowego.
JPK bez tajemnic. Czym jest Jednolity Plik Kontrolny?
Jednolity Plik Kontrolny (skrót: JPK) ma na celu ułatwienie komunikacji i procesów związanych z udostępnianiem danych do administracji skarbowej, czyli urzędów skarbowych czy ministerstwa finansów. W procesie tym wykorzystywane są programy komputerowe, które zapewniają wgląd do księgowości firmy. Z założenia JPK ma uszczelnić system podatkowy. Początkowo wprowadzony był wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw, obecnie obowiązuje też w przypadku średnich, małych, a nawet mikroprzedsiębiorstw.
Rachunkowość a księgowość - jedno i to samo?
Często zdarza się tak, że przedsiębiorcy stosują zamiennie pojęcia rachunkowości i księgowości. Warto jednak wiedzieć, że nie są tożsame. Mimo tego, że dotyczą tej samej dziedziny, to ich zakres się różni. Aby lepiej zrozumieć różnice pomiędzy księgowością i rachunkowością, w dzisiejszym wpisie zdefiniujemy każde z tych pojęć, a następnie odpowiemy, dlaczego nie należy stosować ich zamiennie.
Na czym polega księgowość uproszczona?
Rozliczanie się z urzędem skarbowym to jeden z ważniejszych obowiązków każdego przedsiębiorcy. Prowadzenie pełnej księgowości jest skomplikowane i wymaga odpowiedniej wiedzy, doświadczenia i dbania o terminy. Oprócz niej wyróżniamy również księgowość uproszczoną, nazywaną też małą księgowością, która jest nieco łatwiejsza. Na czym polega i jakie warunki należy spełniać, aby móc ją prowadzić?
Z jakich ulg i zwolnień podatkowych mogą liczyć nowe firmy?
Planujesz założyć własną firmę? Jako początkujący przedsiębiorca możesz skorzystać z wielu udogodnień. Dowiedz się, jakie ulgi oraz zwolnienia podatkowe Ci przysługują. Nasze biuro rachunkowe przybliży Ci ten temat, a Ty będziesz w pełni przygotowany, żeby otworzyć swoją działalność.
Kto może się rozliczać w oparciu o kartę podatkową?
Każdy przedsiębiorca w Polsce musi odprowadzać podatek. Do wyboru są jednak różne formy opodatkowania, a najprostszą z nich jest właśnie karta podatkowa. Na czym ona polega i kto może się rozliczać na jej podstawie? Zapraszamy do lektury!
Kto musi prowadzić pełną księgowość?
Księgi rachunkowe, zwane także pełną księgowością, są skomplikowaną formą rozliczania, pod którą podlegają tylko wybrane podmioty gospodarcze. Istnieją jednak przedsiębiorcy, którzy samodzielnie decyduję się na ten rodzaj. Obowiązek prowadzenia pełnej księgowości reguluje art. 2 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Zasady prowadzenia ksiąg rachunkowych
Prowadzenie ksiąg rachunkowych oznacza system rejestracji używany przez firmy, które zobowiązane są do pełnej księgowości. Dzieje się tak w przypadku przekroczenia 2 mln euro przychodu po przeliczeniu na średni kurs z pierwszego dnia roboczego października roku poprzedzającego rok podatkowy. Jakie są podstawowe zasady tej formy ewidencji?