Kto może się rozliczać w oparciu o kartę podatkową?
Każdy przedsiębiorca w Polsce musi odprowadzać podatek. Do wyboru są jednak różne formy opodatkowania, a najprostszą z nich jest właśnie karta podatkowa. Na czym ona polega i kto może się rozliczać na jej podstawie? Zapraszamy do lektury!
Karta podatkowa – na czym polega?
Forma opodatkowania, jaką nazywamy kartą podatkową, polega na opłacaniu co miesiąc stałej kwoty podatku, która nie jest zależna od wysokości uzyskiwanych przychodów. Wysokość podatku jest uzależniona między innymi od wielkości miejscowości prowadzenia działalności czy ilości zatrudnianych pracowników. Dlatego właśnie ten sposób opodatkowania najbardziej opłaca się niewielkim firmom, które zatrudniają zaledwie kilku pracowników, a swoją działalność prowadzą w małej miejscowości. Co istotne, karta podatkowa nie wymaga od przedsiębiorcy prowadzenia księgowości ani składania zeznań podatkowych.
Kto może skorzystać z karty podatkowej
Nie każdy przedsiębiorca może wybrać tę formę opodatkowania. Jest ona przyznawana na wniosek przedsiębiorcom, którzy spełniają następujące warunki:
- prowadzą działalność usługową lub wytwórczo-usługową, gastronomiczną, transportową, rozrywkową;
- sprzedają posiłki domowe;
- wykonują wolny zawód;
- świadczą usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego, opieki domowej nad dziećmi i osobami chorymi lub usługi edukacyjne, polegające na udzielaniu lekcji na godziny;
- nie korzystają z usług osób niezatrudnionych przez siebie na podstawie umowy o pracę oraz z usług innych przedsiębiorstw (z wyjątkiem usług specjalistycznych);
- nie prowadzą innej pozarolniczej działalności gospodarczej, poza rodzajem działalności zgłoszonej we wniosku;
- nie wytwarzają wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym;
- prowadzą działalność wyłącznie w Polsce.
Jeżeli przedsiębiorca spełnia wyżej wymienione warunki, może złożyć wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej. Stawki podatku ogłaszane są na każdy rok podatkowy przez Ministra Finansów, jednak w przypadku konkretnego przedsiębiorcy, decyzję o wysokości podatku podejmuje Naczelnik urzędu skarbowego.